reklama

O náboženstve, kňazoch a občianskej zodpovednosti

Trochu oneskorená reakcia na výzvu spišských kňazov k nastávajúcim voľbám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)

Nie je tajomstvom, že prvoradým cieľom žiadneho náboženstva nie je podnecovať ľudí k samostatnému a kritickému mysleniu. Skôr naopak, náboženstvá podávajú hotové riešenia. Náboženstvá milujú odpovede. Aspoň tie svoje.

Keď sa katolícky kňaz na bohoslužbe prihovára k svojim ovečkám, netrápi ich otázkami s otvoreným koncom. Otázky vždy konvergujú v podstate k jedinej dileme: nebo alebo peklo? Ak sú vaše vlastné odpovede v súlade s tým, čo hovorí kňaz, máte šťastie, ak nie... zvykajte si na vysoké teploty. Kňaz pritom vystupuje aj v úlohe akéhosi navigátora, ktorý vás má priviesť k odpovediam, za ktoré dostanete cukrík a nie polepšovňu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzorec protikladu večného blaha a večného zatratenia väčšinou funguje. Prinajmenšom do tej miery, že ľudia s "nesprávnymi" odpoveďami radšej mlčia.

Existujú však otázky, ku ktorým by sa kňazi vyjadrovať nemali? Z hľadiska náboženstva je situácia pomerne jasná. Biblia nie je iba kniha plná fantastických postáv, ale aj univerzálny manuál k univerzu - obsahuje všetky odpovede asi tak, ako hárok papiera obsahuje všetky zvieratká origami. Stačí mať šikovné prsty a voilà...

Preto neprekvapuje počin skupinky slovenských kňazov, ktorí sa rozhodli spoločnými silami odpovedať na otázku, ktorúžeto politickú stranu by mali túto sobotu voliť ich ovečky. Nie je podstatné, na ktorú stranu padla ich šťastná ruka, podstatné sú otázky, ktoré tento ich krok vyvoláva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prvom rade je to otázka hraníc uplatňovania kňazskej autority. Nebolo by čudné, ak by vám váš kňaz po tom, čo ste dovŕšili vek dospelosti, “odporučil” nejakého konkrétneho človeka, s ktorým máte vstúpiť do manželstva? Každý intutitívne cíti, že takýto kňaz, ľudovo povedané, "lezie kam nemá".

Hoci je vyššie popísaná modelová situácia analogická k situácii, kedy si veriaci majú voliť ľudí, ktorí budú najbližšie štyri roky do značnej miery ovplyvňovať ich životy, “odporúčanie” spišských kňazov už vonkoncom až také rozhorčenie nevyvoláva. Prečo? Je rozhodnutie o voľbe konkrétnej politickej strany niečo, čo by mali ľuďom servírovať samotní kňazi? Nemali by skôr svojich veriacich viesť k tomu, aby sa sami vedeli správne rozhodnúť (tak ako je to v prípade manželstva)? Nemali by ich skôr systematicky vychovávať k čomusi takému, ako je "občianska zodpovednosť"?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výzva kňazov môže svedčiť o tom, že nedôverujú svojim ovečkám. (Pripomína to situáciu zo školy, keď učiteľka radí svojim žiakom pri teste, na ktorý ich sama pripravovala.) Alebo to môže znamenať, že oni sami ako pastieri zlyhali, pretože nakoniec aj tak musia odpoveď dotiahnuť za svojich žiakov.

Každopádne, v pritakaní kňazom žiadna občianska zodpovednosť nie je. Je v ňom buď presvedčenie o tom, že hovoria pravdu (u tých, ktorí sa vedia rozhodnúť sami a urobili by to aj bez ich odporúčania), alebo strach (u tých, ktorí sa rozhodnúť nevedia a sú voči diktátu kňazov bezbranní) alebo len obyčajné pokrytectvo. To je jeden problém. Druhý spočíva v tom, že ľudia by mali pristupovať k politike zodpovedne aj mimo volieb. A to len tak nejaké “odporúčania” nevyriešia.

Milan Novota

Milan Novota

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodil som sa v Trnave, žijem v Bratislave, mám rád zdravý rozum a nemám rád, keď ľudia zneužívajú jeho nedokonalosti. Zoznam autorových rubrík:  PoviedkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu